За виключенням окремих країн, світовий ринок нафти регулюється виключно ринковим механізмом ціноутворення. Найбільш поширеним механізмом визначення ціни є біржова торгівля, яка визначає рівноважну ціну (яка приводить в рівновагу попит і пропозицію) для конкретних еталонних масел. Відмінною особливістю торгівлі еталонної сирою нафтою є те, що вона відбувається тільки за ф’ючерсними контрактами на чітко визначений період.

До списку еталонних видів сировини входять Brent Blend (нафтові родовища в Північному морі), Dubai Crude (Об’єднані Арабські Емірати) і West Texas Intermediate (територія США). Ці сирі нафти були визнані в усьому світі в якості еталонних або маркерних видів сировини-завдяки надійності поставок і значного числа тих, хто готовий купувати і переробляти ці види сировини

На додаток до цим еталонним масел існує безліч різних сортів і сортів сирої нафти, що визначаються регіоном, а точніше країною походження. Деякі сировинні товари, такі як Arab Light (Саудівська Аравія), Basra Light (Ірак), Bonny Light (Нігерія), Es Sider (Лівія), Girassol (Ангола), Iran Heavy (Іран), Kuwait Export (Кувейт), Merey (Венесуела), Murban (ОАЕ), Oriente (Еквадор), Qatar Marine (Катар), Sahara Blend (Алжир) включені в так звану довідкову кошик ОПЕК.

Світові ціни на нафтопродукти

Що стосується інших видів сировини, таких як російський URALS, REBCO, Siberian Light, ССТО, Arctic Oil або азербайджанський Azeri Light, то їх ціна визначається щодо Brent. Котирування цих сировинних товарів безпосередньо повторюють динаміку цін на базові сировинні товари. Російська нафтова суміш URALS традиційно розглядається як найбільш близька для України, згідно цієї статті www.ueex.com.ua/rus/auctions/gas-cost-calculator/. На 2006-2016 рр. Ціни на нафту характеризувалися значною волатильністю. Найвища середньорічна ціна Brent спостерігалася у 2012 році, досягнувши $109 за барель. Однак з тих пір ціни на нафту послідовно знижувалися на міжнародних біржах протягом чотирьох років поспіль. Особливо різке падіння цін на нафту було зафіксовано в 2015 році, коли Brent в середньому становила $43,7/барель – знизившись на $45,9/барель в 2014 році, або на 47%.Ринкові, фінансові, соціально-економічні та політичні чинники, що дозволяють проводити той чи інший аналіз і прогнозувати їх роль в мінливої ​​цінової середовищі, не є єдиними чинниками, що впливають на ціни на нафту.